Technické výzvy a vize pro mobilitu budoucnosti - program
Seznam prezentací a videozáznamů / Úvodní stránka
Archiv programů kolokvia z předchozích ročníků
Program zimní semestr 2024/25
Vážení zájemci o oblast elektromobility a související oblasti,
v tomto roce v zimním semestru se zaměříme na elektromobilitu z pohledu zemědělství a dopravy, ale také poslední vývoj v oblasti akumulace.
Níže naleznete již přislíbené přednášky se začátkem cyklu 8.10. 2024.
■Připravované přednášky
19.11.2024 | Téma: Lithno-iontové baterie: Vývoj technologie a jejich aplikace Jakub Reiter, InoBat |
■Připravované akce
15.5.2024 | Elektromobilní den |
■5. přednáška - 19.11.2024
Lithno-iontové baterie: Vývoj technologie a jejich aplikace
RNDr. Jakub Reiter, Ph.D.
InoBat
Technologie Li-ion baterií vychází z výzkumů a objevů 70. a 80. let 20. století. To znamená, že jde o principy a materiály, které vědci v základním výzkumu (bez konkrétních cílů jejich použití v dnešním měřítku) zkoumali před 40-50 lety. Průlomem byly výsledky těchto profesorů: John B. Goodenough (fyzik, nositel Nobelovy ceny za chemii, jeho myšlenky byly úspěšně komercionalizovány firmou Sony), Michel Armand a Bruno Scrosati (chemici, poprvé popsali „rocking-chair battery“), Stanley Whittingham (materiálový vědec, objevil nové materiály pro sekundární baterie).
Právě úspěšný přenos R&D výsledků do praxe, úspěšný vývoj technologie a výroby baterií umožnil celosvětové rozšíření Li-ion baterií a později pomohl realizovat myšlenku elektrických vozidel a e-mobility obecně.
Přednáška se zaměří na otázky, jak Li-ion baterie funguje, jaké jsou její vlastnosti a limity a jak se tyto baterie vyrábějí a používají.
Datum: 19.11.2024, 17:00, room SF 1.141, Technická 12, 616 00 Brno
Představení přednášejícího:
se od roku 1997 zabývá elektrochemií a chemií materiálů pro Li-ion baterie. V prvních letech se zaměřil na polymery a iontové kapaliny do bezpečnějších elektrolytů, později pracoval na projektu baterií Lithium-kyslík (Li-O2) a přešel do průmyslu, kde reálně vyvíjel a vyvíjí baterie pro automobilový průmysl a pro elektrická letadla pro přepravu osob. Jakub Reiter je chemik, vystudoval PřF UK v Praze v letech 1997-2006, poté pracoval na AV ČR a Univerzitě v německém Münsteru (2011-2012), BMW (2012-2020) a od roku 2020 v Inobatu, kde nyní vede R&D tým a vyvíjí chemii nových Li-ion baterií. Je také spoluautorem ca. 40 vědeckých publikací a několika patentů.
■4. přednáška - 12.11.2024
Cesta od osobní k nákladní elektromobilitě
Ing. Jakub Kott
E.ON, Mobility Services
Ač má v očích veřejnosti osobní elektromobilita stále spoustu nedostatků, celkový ekosystém je již ucelený a funkční. Dobíjení nákladních vozidel ale představuje úplně jinou disciplínu a představuje nové výzvy. V rámci přednášky si přiblížíme rozdíly mezi dobíjením osobních a nákladních vozidel a představíme řešení, která tento segment pokrývají.
Datum: 12.11.2024, 17:00, room SF 1.141, Technická 12, 616 00 Brno
Představení přednášejícího:
Jakub Kott
pracuje jako vedoucí oddělení Mobility Services ve společnosti E.ON Energie, a.s., která se zabývá dodávkou řešení elektromobility od domácností po autobusová depa.
■3. přednáška - 29.10.2024
Agrovoltaika: Součást moderního zemědělství i energetiky
Ing. Jiří Bím
ČVUT/Solární Asociace/Zenergo energy
Klimatické změny a transformace energetického sektoru zapříčinily zvýšený zájem o koncept agrovoltaiky, tedy dvojího využití půdy. Agrovoltaika, tak jak je nyní nazýván oficiálně tento koncept v české legislativě přináší benefity pro pěstované plodiny, vytváří plochy pro výrobu elektrické energie a zároveň zvyšuje efektivitu dané plochy. Tento koncept byl poprvé popsán již v roce 1972 německým profesorem Goetzbergerem, nicméně nyní se nacházíme v době rozvoje primárně pilotních projektů, velké reálné projekty se začnou budovat v následujících letech. Existuje mnoho druhů agrovoltaických systémů, tak i mnoho různých business casů, mezi zemědělcem a energetikem, v každém případě by vždy mělo jít o synergii. V přednášce bude popsána agrovoltaika z technického i zemědělského pohledu a nebude chybět ani pohled na legislativní ukotvení v zemích EU s důrazem na finální se podobu české legislativy, která je v mnohém ojedinělá a pokroková.
Datum: 29.10.2024, 17:00, room SF 1.141, Technická 12, 616 00 Brno
Představení přednášejícího:
Jiří Bím
se tématu agrovoltaiky věnuje více než 3 roky. Studuje doktorský program na Fakultě Elektrotechnické, ČVUT v Praze, kde také v roce 2020 obhájil inženýrský titul diplomovou prací zabývající se právě agrovoltaikou. Zabývá se proto dále možnostmi rozvoje agrovoltaiky v Evropě a zejména v České republice. Od roku 2022 vede sekci agrovoltaiky v rámci Solární asociace, která je největším oborovým sdružením v oblasti solární energetiky v České republice. Své znalosti v oblasti agrovoltaiky si doplnil např. na mnoha zahraničních exkurzích (Francie, Itálie, Holandsko, Německo, Rakousko), stáží na TU Wien nebo účastí na mnoha evropských konferencích zaměřujících se na agrovoltaiku. Český příběh o tvorbě legislativy pro agrovoltaiku a její mezioborové benefity prezentoval v roce 2023 také na odborné konferenci NextGen Solar v San Franciscu v USA. Snaží se nastartovat změnu energetického sektoru směrem k obnovitelným a udržitelným zdrojům, ale vždy s ekonomickou perspektivou.
Záznam přednášky (pouze část s prezentací): https://www.youtube.com/watch?v=e97RXpQ1HHs
■2. přednáška - 15.10.2024
Jemný prach z dopravy aneb co všechno nachytáte při jízdě v autě
doc. Ing. Jan Fišer, Ph.D.
Energetický Ústav, FSI, VUT v Brně
Výsledky měření jemných částic v okolí automobilů při jejich pohybu v běžném městském provozu a v okolních oblastech. Příklady měření pocházejí z Brna a okolí, ale také ze středních Čech. Co emitují spalovací motory ve špatném technickém stavu? Jaké jsou další lokální zdroje znečištění? Jaká je situace na specifických místech, jako jsou tunely, silniční stavby atd? Přinášejí bateriové pohony nějaké zlepšení? Jak výsledky ovlivňují roční období, počasí a způsob měření? Jakou techniku potřebujeme, abychom byli schopni získat alespoň základní přehled o koncentracích jemných částic v okolí vozidla? Byly naše předpoklady o různých místech a zdrojích znečištění správné, nebo jsme narazili na neočekávané výsledky?
Datum: 15.10.2024, 17:00, room SF 1.141, Technická 12, 616 00 Brno
Představení přednášejícího:
Jan Fišer
pracuje na Energetické ústavu, FSI, VUT v Brně, kde se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti lidského tepelného komfortu a technologií pro kontrolu a řízení vnitřních prostředí. Jeho specializací jsou systémy pro vytápění, větrání a klimatizaci kabin dopravních prostředků a celkový tepelný a energetický management automobilů s elektrickými pohony. S kolegou Dr. J. Hejčíkem zavedli a vyučují od roku 2016 na FSI předmět Tepelný management vozidel. Je fanoušek EV pohonů, fotovoltaiky a jejich každodenním uživatelem.
Záznam přednášky (pouze část s prezentací): https://www.youtube.com/watch?v=VlE7_CzHfyo
■1. přednáška - 8.10.2024
Nasazení bateriových jednotek na české železnici
Ing. Radek Šindel
Siemens Mobility
Elektrifikace v ČR dosahuje pouze okolo 35 % a mnoho tratí není ekonomické plně elektrifikovat, i pro tyto tratě je potřeba hledat vhodná vozidla ať už na baterii, nebo na vodík. Avšak doplnění zásobníku energie do elektrické trakční jednotky též znamená nárůst hmotnosti a ceny vozidla. Proto je němu nutno přistupovat citlivě, aby nevýhody nezastínily přínosy. Přednáška bude zaměřena na aktuální trendy v oblasti železničních vozidel, jaká vozidla se na dané typy tratí hodí a jak při výběru vozidel postupovat. Dále se zaměří na dojezdy vozidel, možnosti jejich nabíjení a ekonomické srovnání jednotlivých druhů vozidel.
Datum: 8.10.2024, 17:00, room SF 1.141, Technická 12, 616 00 Brno
Představení přednášejícího:
Ing. Radek Šindel
absolvent oboru konstrukce vozidel na Fakultě strojní ČVUT, technický vedoucí projektů v oblasti vývoje regionálních vlaků ve společnosti Siemens Mobility, nadšenec nových technologií v oblasti energetiky a mobility jako cesty k udržitelnější budoucnosti.
Záznam přednášky (pouze část s prezentací): https://www.youtube.com/watch?v=QK18DcC21y0
Zpětná vazba k předchozímu roku za rok 2023/24
Dále bychom Vás chtěli oslovit, zda byste nám nedali zpětnou vazbu za předcházející ročník.
Zde naleznete formulář (používáte-li Google účet): https://forms.gle/kHCrzZpoZLDuFCyt5
Případně formulář bez potřeby přihlášení: https://forms.gle/LAbzMDDKvjfK7WUV7
Dotazy na přednášejícího můžete psát organizátorům na emaily paar@vutbr.cz, baxant@vut.cz nebo bartaj@vutbr.cz. Dotazy se budeme snažit třídit podle relevantnosti a zaměření přednášejících a doručit je včas na přípravu dané přednášky