Ústav elektroenergetiky uspořádal česko-indický vánoční workshop o spolupráci v oblasti výzkumu a vzdělávání v jaderné energetice a aplikované jaderné fyzice
Ústav elektroenergetiky již mnoho let spolupracuje s několika indickými institucemi. Indičtí vědci a akademičtí pracovníci se pravidelně účastní brněnské i pražské jaderné sekce konference EPE. Brněnští studenti a pracovníci měli naopak možnost zúčastnit se již tří indo-českých workshopů, které se konaly na University of Rajasthan, Guru Gobind Singh Indraprastha University, The Maharaja Sayajirao University of Baroda, Banaras Hindu University a Rajiv Gandhi University. Další ze série společných workshopů se tedy konal v Brně těsně před Vánocemi 2022. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií jej hostila od 19. do 22. prosince 2022. Česko-indický vánoční workshop s názvem InCzechNuc2022: International Indo-Czech Christmas Workshop in Applied Nuclear Physics, Education, and Data Measurement byl zaměřený na spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání v jaderné energetice a aplikované jaderné fyzice. Na FEKT přijelo osobně 6 zástupců 5 indických a dvou evropských univerzit a online se připojili odborníci z dalších tří indických univerzit a dvou výzkumných institutů. Osobně či přes internet se mimo českých a indických studentů a pedagogů a výzkumných pracovníků akce zúčastnili také odborníci z Arménie, Ukrajiny, USA, Uzbekistánu či Slovenska. Workshop se konal pod záštitou české velvyslankyně v Indii, paní PhDr. Elišky Žigové a indického velvyslance v České republice, pana Shri Hemant Harishchandra Kotalwara. Workshop společně otevřeli zástupce indického velvyslance v Praze, pan konzul Shri Abhijit Chakraborty, společně s proděkanem FEKT pro tvůrčí činnost prof. Ing. Jaroslavem Kotonem, Ph.D. Během zahajovací sekce workshopu podepsal děkan FEKT prof. RNDr. Vladimír Aubrecht, CSc. memoranda o spolupráci s třemi indickými univerzitami – s Banaras Hindu University, Varanasi, Uttar Pradesh; s University of Rajasthan, Jaipur a s Netaji Subhas University of Technology, Dwarka, New Delhi. Počet univerzit, se kterými VUT v jaderné oblasti spolupracuje skrze Ústav elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na základě uzavřeného memoranda, se tedy rozšířil na 5 (v roce 2019 bylo na úrovni VUT podepsáno panem rektorem Štěpánkem MoU s Rajiv Gandhi University, Itanagar, Arunachal Pradesh a v roce 2017 s Maharaja Sayajirao University of Baroda, Vadodara, Gudjarat). Akce se zúčastnili také dva indičtí vědci pracující nyní na pozicích postdoktorandů na University of Zagreb a University of Salamanca, se kterou děkan FEKT také podepsal memorandum o porozumění a spolupráci.
Spolupráce, která byla podepsanými memorandy formalizována, se týká hlavně oblasti vědy a výzkumu a cílí na doktorandy, postdoktorandy a akademické pracovníky. Všechny strany se nicméně shodly, že je třeba také cílit na výměnu studentů, z počátku nejlépe diplomantů v rámci práce na jejich diplomových pracích.
Po zahajovacím dnu, který proběhla v zasedací místnosti děkanátu fakulty, workshop pokračoval v zasedací místnosti Ústavu elektroenergetiky.
Odkaz na další informace o akci: https://www.ueen.fekt.vut.cz/konference-souteze