Solární nabíjecí stanice na FEKT VUT

Solární nabíjecí stanice na FEKT VUT

Informace o solární nabíjecí stanici pro elektromobily na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologiích

aneb "eFEKTivní napáječka"

Cíl
Vytvořit autonomní modul solární dobíjecí stanice pro elektromobily bez nutnosti připojení k veřejné napájecí síti
Popis
Čistá mobilita dává plný smysl až ve chvíli využívání plně obnovitelné energie. Navržený projekt řeší klíčovou komponentu pro elektromobilitu a to je nabíjecí místo umožňující konverzi čisté, obnovitelné a všude přítomné energie slunečního záření na elektrickou energii. Stanice bude koncipována jako stavebnice a v rámci projektu bude vytvořen jeden modul. V plánu je vyrobit pilotní prototyp, který zaujme studenty svou konstrukcí a otevřeností platformy, aby se dal dále rozšiřovat – na úrovni stavebnice. Studenti zde budou moci nabíjet např. kola, koloběžky, skútry ale i menší elektromobily, popř. mobilní telefony a počítače. Stanice bude plnit funkci infopointu, kde se budou moci uživatelé seznámit se zdrojem energie a jeho využitím v mobilitě. Stanice by měla být snadno transportovatelná a svým pojetím stavebnice rozebíratelná a mobilní, aby mohla sloužit jako nástroj vzdělávání i na jiných místech než jen v prostředí fakulty. Infotainment stanice bude umožňovat sledování využití stanice on-side a online, např. připravenou kapacitu pro nabíjení, celkovou vyrobenou energii, dobitou energii, vlastní spotřebu stanice apod. Modularita umožní další rozšiřování.
 
Projekt je zaměřen na implementaci ukázkové technologie pro vzdělávání na fakultě v rámci meziústavní a mezioborové výuky. Rychle se rozvíjející oblast elektromobility bude vyžadovat velmi inovativní a progresivní rozvoj doprovodné infrastruktury. Navržený projekt řeší jednu z možností, jak nabíjet elektromobil prakticky v libovolném místě na Zemi. V současné době fakulta připravuje speciálně orientovanou výuku v rámci elektromobility (AEE). Navíc zde existuje řada předmětů, kde se učí dílčí části – v rámci projektu např. fotovoltaické panely, baterie, měniče, regulátory, ochrany apod.
 
Klíčová slova: elektromobilita, nabíjení, solární energie, obnovitelná energie, čistá mobilita
 

Průběh řešení

Projekt solární nabíjecí stanice pro elektromobily byl podán prostřednictvím každoročních žádostí o dar pro podporu spolupráce Škoda Auto a SŠ a VŠ. v lednu 2022. Projekt byl přijat, ale objem financí byl snížen na polovinu. Přesto jsme se rozhodli dar přijmout a podniknout všechny kroky k tomu, aby mohla být stanice realizována. Peněžní dar dorazil na účet univerzity v září 2022. Zároveň probíhaly intenzivní jednání s dalšími možnými partnery projektu. Přípravné fáze byly zaměřeny na výběr vhodných a dostupných komponent a vhodné uspořádání stanice a výběr vhodné lokality. V rámci jednání s vedením fakulty bylo uspořádáno představení projektu stanice na půdě akademického senátu fakulty, kde se mohli k záměru vyjádřit zástupci ústavů fakulty, senátoři jak ze zaměstnanecké tak studentské komory. Členové senátu vyjádřili převážně pozitivní reakci na představenou vizuální studii umístění a realizace a doporučili omezit se na jednodušší a střídmější design stanice. Výběr lokality zohledňuje jak dopravní dostupnost, tak příslušnost k výzkumnému centru CVVOZE, umístěném v budově Vědeckotechnického parku profesora Lista, ale také blízkost již existujícího nabíjecího hubu a dostatečnou reprezentativnost pro kolemjdoucí a hosty fakulty. 
Pohled na vizualizaci návrhu nabíjecí stanice umístěné u centra CVVOZE
Vizualizace pohledu na nabíjecí stanici směrem k Vědeckotechnickému parku profesora Lista, jehož součástí je i CVVOZE
Pohled na vizualizaci návrhu nabíjecí stanice směrem k budově fakulty
Pohled na vizualizaci návrhu nabíjecí stanice směrem k budově fakulty
​​​​​

Partneři projektu

 

Logo Škoda           Logo EnergyCloud