Cíl kurzu:
Cílem kurzu je seznámit posluchače s postupy projektování a návrhu fotovoltaických systémů, aby byli schopni samostatně zvládnout zpracovat návrh fotovoltaického systému a znali postupy a podmínky pro vypracování technické dokumentace pro stupeň DSP. Součástí kurzu je praktická část, ve které si posluchači osvojí montáž FV systému a základy provozní diagnostiky a seznámí se s postupy nastavení/parametrizace střídačů pro FVE a postupy a procedurami souvisejícími s ověřováním souladu výrobních modulů kategorie A1 a A2.
Cílová skupina:
Posluchači se zájmem o rozšíření znalostí v oblasti návrhu a projektování FV systémů, instalační společnosti FV systémů s požadavkem na rozšíření znalostí v oblasti uvádění do provozu FVE (UPOS, UTP).
Způsob výuky:
Materiály kurzu budou koncipovány pro blended learning – předpokládá se 60% prezenční výuka a 40% samostatné a týmové práce posluchačů. Pro kurz budou dostupné softwarové nástroje a učební a odborné texty.
Blended learning forma:
20 hodin prezenčních workshopů
2 hodiny obhajoba projektu
2 hodiny konzultace (online)
16 hodin samostudium, zpracování projektu
Obsah kurzu (přehled kapitol):
Teorie fotovoltaických systémů
Orientace v technické dokumentaci a normách pro FVS
Nástroje a postupy pro realizaci FVS
Montáž a zapojování FVS, dispečerské řízení
Řešení odběrných míst s výrobnou, typová schémata, provozní vlastnosti systémů
Údržba a servis FVS
Ukončení kurzu:
Kurz bude ukončen obhajobou zpracovaného projektu (návrh FVS včetně výkresové a technické dokumentace dle podmínek NZÚ) a praktickou zkouškou na polygonu FVS (zapojení FV systému, realizace provozních měření).
Lektoři kurzu:
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D.
Ing. Jan Morávek, Ph.D.
Ing. Filip Koval
Kurz je výstupem projektu NPO_VUT_MSMT-16609/2022 v rámci specifického cíle A4: Kurzy zaměřené na rozšiřování dovedností (upskilling) nebo rekvalifikace (reskilling).