eFEKTivní City

Technologický kroužek pro mladé výzkumníky, badatele, konstruktéry, montéry, vynálezce, inovátory, zlepšovatele, opraváře....atd. 

Od školního roku 2024/25 naše fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií poskytuje zázemí kroužku mladých techniků. Jedná se o zájmové volnočasové kroužky, kde mohou žáci základních škol, popř. i starší studenti chodit tvořit zajímavé projekty pod vedením zkušených vedoucích. Jedním z kroužků pro tento rok je technologický kroužek nazvaný eFEKTivní city. Protože nemusí být každému hned jasné, co takový kroužek obnáší, tak jsme založili tuto stránku, kde budeme publikovat detailnější informace o kroužku, jeho aktivitách, plánech, projektech a dosažených výsledcích. 

O čem to je

Hlavně o hraní - v duchu Jana Amose Komenského "škola hrou". Děti by zde měly najít zábavu a smysluplné vyžití, trávení volného času u konstrukcí zařízení, které budou dávat smysl jim i případné aplikační praxi. Proč zrovna "efektivní city"? Většina populace moderní civilizace dnes žije ve městech. Ukazuje se, že města mají celou řadu problémů, které musí řešit a že některé jsou řešitelné jen částečně. Můžeme začít např. nočním osvětlením. Všichni se chceme cítit ve velké koncentraci obyvatel města v noci bezpečně. Proto se ve městech vždy více svítí než na vesnici. Nicméně to s sebou přináší jeden velký a globální problém - vznik světelného znečištění. Jak to řeší vědci? Můžete se podívat třeba sem: https://www.ueen.fekt.vut.cz/tma-v-brne

V kroužku si ukážeme a taky vyrobíme nějaké světelné systémy. Třeba si upravíme čelovku, aby byla šetrnější k okolní přírodě i našemu zdraví. Dnes už máme dokonce možnost si takovou dokonalou čelovku i koupit v České republice a můžeme si ji podrobně prostudovat a vyzkoušet. Vyrobíme si také modelové svítidlo nejen na venkovní použití, ale třeba i na svícení doma. To děti určitě využijí při večerní práci.

A co třeba doprava? Máme ji ve městech vyřešenou? Rozhodně ne zcela a určitě ne eFEKTivně. Globální trend je zlepšování městské hromadné dopravy. To jsou ty naše brněnské "šaliny", "trolejáky", "busy", ale v Brně dokonce i lodě na brněnské přehradě. Víte, že lodě na brněnské přehradě jsou poháněny elektřinou? A že nikam nedoplují? No, to by vám kapitáni lodí vysvětlili. A jak se taková loď nabíjí? To zkusíme zjistit a taky zkusíme nějakou loď třeba postavit. Možná bude brázdit naše malé fakultní jezírko. A nebo půjdeme jezdit na LakeView - blízké to jezero v technologickém parku - samozřejmě s pokročilou technologií. 

Který kluk by nechtěl řídit auto? Než však dostane řidičák, měl by o autě něco vědět. Co je to motor, šaltrpáka neboli řadicí páka, spojka, převodovka, rozdělovač, karburátor.... No, možná i o tom budeme mluvit. Ale dnes je doba elektrická a my se podíváme do útrob elektromobilů. Vždyť nějaké to autíčko na dálkové ovládání už má doma prakticky každý. Nebo ne? Ale jaké auto dětem vybrat, aby bylo efektivní? Co je to ta efektivita? Je to jenom účinnost? Jak změřit odpor vzduchu? Jak změřit spotřebu? Jak změřit dojezd? Zkusíme, kolik ty auta vůbec uvezou nákladu? To bude naše fyzika v praxi! 

Jeden model už máme od prvního našeho podporovatele a sponzora - Ústavu elektroenergetiky a další si třeba postavíme sami. A když budou jednou dítka pokračovat na studiu na VUT, mohou se zapojit do kroužku pro "dospěláky" a prohnat se v elektrické tříkolce MiniEl: https://www.ueen.fekt.vut.cz/miniel-na-fekt. Součástí kroužku budou i exkurze do různých laboratoří za našimi kolegy, opravdovými výzkumníky, kteří nám ukáží své "velké hračky". Jednu už máme za sebou - do laboratoře plošných spojů a pájení. Zde si děti vyzkoušely osadit plošný spoj povrchově montovanými součástkami a také zapájet. Obvod fungoval k velké spokojenosti všech. 

Zde se hodí jeden takový vtip: jestlipak víte, jaký je rozdíl mezi malými kluky a dospělými muži? Že nevíte? No přece v ceně jejich hraček! :-)

Kdy se potkáváme?

Termín pro tento rok je stanoven na čtvrtek 16:00-17:30. Zatím dle došlých odpovědí to na dělení kroužku nevypadá a zkusíme to zvládnout v jedné skupině. Sraz míváme na vrátnici Technická 12. Nyní už zvládáme trefit do laboratoře, kde máme zatím dostatečný prostor pro naši 11ti člennou skupinu. Kroužek zatím máme v laboratoři SA 5.22 elektrických sítí na ústavu elektroenergetiky v 5. patře na budově Technická 12 v bloku A.

Jak se sem dostanete? Zde je odkaz na mapu: https://maps.app.goo.gl/8TEeb4a9RyoVb8fC7

Plán na týden č. 12

Plány se nám mění pod rukami, ale už se tak nějak ustálilo, že budeme opět opravovat naše hlavní RC auto. to stále zlobí převodovka a ty tzv. psí kosti - kardany. V posledním kroužku jsme zjistili, že motor i regulátor funguje a zadřená převodovka byla nejspíš způsobena přílišným dotažením šroubů. Tedy doděláme tyto drobnosti a začneme pomalu řešit osvětlení vozidla. 

Dále budeme trénovat na simulátoru, aby naši mladí členové nebyly jen dobrými pozemními řidiči, ale i dobrými lettci a piloty. Budoucnost totiž může být i okřídlená a umět pilotovat nějaký ten létající stroj může být velkou výhodou. Učíme se lítat s vrtulníky a máme tu jednoho šikovného pilota, co už zvládá i lehkou akrobacii.

Rozdělíme si úkoly na přípravu prezentace na elektromobilní den, kterého bychom se chtěli zúčastnit 15.5.2025 s naším kroužem a ukázat, co jsme za tu dobu vyřešili. Zatím hodně opravujeme. Jeden dron začal lítat po výměně motoru. Opravili jsme malý vrtulníček, který také potřeboval výměnu, ale baterie. Dále jsme opravovali poničená RC autíčka a celkově se nám podařilo oživit už řadu nefunkčních modelů. Někdy se to ovšem ani nám nepodaří. Ale to není důvod k neštěstí.

Plán na týden č. 3:

Protože jsem se v minulém kroužku trochu zdrželi s opravou modelů, tak budeme pokračovat ve stejném duchu:

Lepení, pájení, kreslení - základní modely.

Vemte si s sebou přezůvky, zápisník (sešit), tužku nebo propisku, kdo chce tak pastelky nebo barevné fixy. 

Dále kdo chce, tak první nářadí: nůžky a lepidlo na papír nebo dřevo

Doporučené nářadí pro autíčkáře - kdo už ví, že jeho hlavní činností bdou modely aut: https://www.reichard.cz/sada-naradi-pro-rc-modely-aut-sada-19ks

Co trocha teorie?

Správný konstruktér by měl umět nakreslit nějaké to schéma. Mechanické, elektrické, hydraulické. Protože zde budeme mít i počítače, tak si zkusíme třeba nakrestil i nějaký jednoduchý obvod, třeba bzučák, vyrobit plošný spoj. Řekneme si něco o schématických značkách, fyzikálních veličinách, počítání energie atd. Nebude toho moc, ale zkusíme to. Kdyby nás to nebavilo, půjdeme od toho zase pryč a jinam. Ale každý správný modelář by však měl vědět, kolik se mu vejde do baterky energie, než půjde jezdit nebo lítat - aby nespadnul a dojel kam má.

Informace pro rodiče

Vážení rodičové. Vaše děti si zaslouží Vaši maximální podporu a bylo by skvělé, kdybyste jim vyšli vstříc s kvalitním vybavením do kroužku. Kromě přezuvek bychom uvítali, aby každé dítko mělo svůj základní set s nářadím.

První tip: https://www.reichard.cz/sada-naradi-pro-rc-modely-aut-sada-19ks

 Postupně si budeme říkat, co by se nám hodilo a co by bylo dobré mít vlastního. Zpočátku asi zvládneme fungovat se společným nářadím, ale časem to asi nebude možné a asi ani pro děti zábavné, aby si stále museli od někoho nářadí půjčovat. Tedy základní kufřík s nářadím se bude každému hodit. Časem určitě i nějaké modely, materiál apod. Již po úvodních kroužcích se ukazuje, že čekací fronta na funkční hračky je velká a děti touží mít více modelů a nečekat, až jim kamarád model půjčí. Uvažujte tedy o tom, jakou dítěti koupit základní hračku, která vydrží jeho první kroky s modelem na dálkové ovládání. Jsou zde už zkušenější členové, kteří své modely už mají, ale někdo bude teprve začínat a nebo chce mít prostě svůj vlastní model a nikomu ho nebude chtít půjčovat. Pokud máte doma model pokažený, který nefunguje, můžeme se na to společně podívat a pokusit se jej opravit. Né vždy to bude možné, ale můžeme hledat společné cesty a řešení a děti se přitom něco naučí. Kvalitní modely jsou pochopitelně dražší. Ale má to mnoho výhod: dítě si bude více hrát než opravovat, model mu bude přinášet více radosti než starosti, na dražší modely existují obvykle náhradní díly a rozšíření. Dražší modely jsou mnohem přesnější a na motoriku dítěte lepší v odezvě - dítě se nebude trápit nedokonalostmi hračky. Vřele doporučuji v těchto případech opravdu nešetřit. Dobrý model začíná cenově na 5 tis. Kč, ale bude to opravdu velmi základní verze. Lepší poměr pak získáte v cenové hladině 10 tis. Kč. Zde už se dá koupit i auto s pohonem na všechna kola. Pro začátky je však lepší pohon pouze na zadní kola. Auto více vydrží a nemusí se tolik opravovat. Doporučené modely, na které budeme nakupovat i náhradní díly:

Expediční auto na překonávání největších překážek - pomalá jízda, těžký terén

https://www.reichard.cz/rock-cruiser-v2-1/10-sada-2-4ghz-modra

Terénní buggy (truggy) na rychlejší jízdu v terénu i po asfaltě, pohon na zadní kola

https://www.reichard.cz/traxxas-rustler-1-10-hd-rtr-zeleny

 Terénní buggy s pohonem na všechna kola, velmi robustní konstrukce, menší velikost (1:16), rychlá i dostatečně odolná v terénu

https://www.reichard.cz/traxxas-e-revo-1-16-vxl-rtr-modra

Děti samozřejmě chtějí jezdit rychle a ideálně rychle i v terénu, kdekoliv. Univerzální auto neexistuje. Nabídka je obrovská a vybrat vhodný model je opravdu náročné a počítejte s tím, že u jednoho nejspíš nezůstane. Nekdo bude chtít zkusit i čistě silniční modely, které do terénu nejdou použít. Silniční vozidla jsou velké téma a určitě se jim budeme věnovat. Bohužel dnešní svět je postaven spíše na zábavu než užitek, takže budeme hledat cesty, jak modely konvertovat na edukativní pomůcky s vyšší přidanou hodnotou. Nějak začít musíme.

Výzva pro sponzory

Máte pocit, že takový kroužek je opravdu prospěšný a že to má smysl dětem vylepšit? Chcete jejich vzdělávání hravou formou podpořit? Chcete nějak integrovat vaše nápady a vize pro města do vzdělávání a nevíte jak začít? Víme už teď, že budeme potřebovat nejen učebnu, světlo a teplo, ale také:

  • modely
  • baterky
  • nabíječky
  • nářadí
  • materiál
  • měřidla
  • kufry
  • součástky
  • kamery
  • ovladače
  • software
  • .... na něco ještě přijdeme (třeba solární panely)

A na to by se nám velmi hodili sponzoři, podporovatelé, dárci. I malý dar potěší a spodní hranice není určená, stejně jako dolní. Doporučená výše daru je 10 tis. Kč na rok. S tím se dá pořídit jedna kompletní sada modelu, baterií, nabíječky a nějakých drobných náhradních dílů. Něco věřím že přispějí rodiče dětí, koupí svým dětem vybavení, popř. základní model, ale i tak se nám bude hodit rozvíjet společnou základnu, kde budeme moci sdílet výše uvedené součásti. Zájem dětí přesáhl už nyní kapacitu kroužku a budeme potřebovat větší prostory a adekvátní vybavení.

Jen pro Vaši základní představu o cenách kvalitních modelů a vybavení:

Nabíječka s inteligentním ovládáním a propojením s telefonem pro nahrávání průběhu nabíjení: 3500 Kč

Model auta základní: 5000 Kč

Model auta kvalitní: 10 - 15000 Kč

Akumulátory: cca 1000 Kč

Nářadí: potřebovali bychom vybavení za cca 10 tis. Kč - sady bitů, klíče, pájky, šroubováky, kleště, lepidla, podložky, organizéry na součástky, krabice, kufry. Zatím poskytuje nářadí vedoucí kroužku a něco mají i děti, ale dlouhodobě je náročné nářadí stále přenášet. Mělo by být součástí vybavenbí kroužku.

 


Ozvěte se přímo vedoucímu kroužku (doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.), jak podporu realizovat: baxant@vut.cz. Dárky nemusejí děti dostávat jen o Vánocích. Můžete se radovat z jejich radosti celý rok. Každé dětské štěstí se nám tisíckrát vrátí v jejich budoucím životě. Jak jim zajistíme rozvoj v dětství, taková bude jejich dospělost. A pokud budou mít kvalitní a efektivní hračky, budou tvořit pak i kvalitní a efektivní výrobky. To je hlavní motto kroužku: dělat věci eFEKTivně.

 


Další informace a jak se do kroužku přihlásit najdete zde: https://akce.svetvzdelani.cz/akce/124/technologicky-krouzek-efektivni-city

Garantem a pořadatelem kroužku je Technologický klub:  www.tklub.cz

 

Něco málo z archivu

Půl roku máme téměř za sebou a je potřeba trochu bilancovat - co se povedlo a co se nepovedlo. Tak nejprve alespoň pár fotek pro inspiraci. Těchto pár vybraných fotek pořídil náš koordinátor Jan Janoška na posledním předvánočním kroužku. Neslo se to v duchu inventury a rozbalování vánočních dárků. 

Máme už konečně nějaké své nářadí, nějaké modely, baterie, nabíječku, ale hlavně nadšení dále tvořit. A máme taky plán. Tak hurá do dalšího roku 2025.

Úspěšně jsme opravili několik rozbitých modelů, vyměnili moro na jednom dronu a dron zase lítal. Opravili terénní auto seskládání dílů z jiného auta, rozlítali starší vrtulník, naučili se řídit modely na simulátoru, opravili převodovku na jednom modelu a začali stavět kompletní model od základů. 

Co je ale nejdůležitější, že už jsme parta, která se vzájemně seznámila a umíme spolu komunikovat a nějak se domluvit. Zlepšili jsme organizaci příchodů a odchodů, vyřešili jsme pár drobných nejasností během kroužků, byli jsme na exkurzi v laboratoři plošných spojů a zapojili první desku s plošnou montáží součástek. Zkrátka a dobře, bude na co vzpomínat. Půl rok utekl jako voda.